Preminuo je hrvatski književnik, dramaturg i glumac Robert Roklicer

Hrvatski književnik, dramaturg ,scenarist, glumac i urednik Robert Roklicer preminuo je 28.kolovoza 2018.godine  u 47 godini života u Gaćištu pored Virovitice.

 

Iako je posljednjih godinu dana najviše radio oko Udruge FRiKK koju je osnovao , u posljednjem intervjuu za portal www.cro-kultura Robert Roklicer je otkrio da je nastavio sa pisanjem poezije i scenarijima : “ U pripremi je nova knjiga kratkih priča, te jedan scenarij.  No o tome bih kad dođe vrijeme  jer trenutno svu raspoloživu snagu i kreativnost posvećujem uz svoje suradnike (Domagoja Markovića, Ivu Gusić, Sašu Drinića i Kristinu Bartolec) ustrojstvu FRiKK-a.“

 

Dobra duša zagrebačkog Jutra poezije ostavio je neizbrisiv trag Pod starim krovovima u posljednjem desetljeću, gdje je od  2008. godine bio predsjednik  i voditelj kultne zagrebačke tribine.

 

BIOGRAFIJA:

Robert Roklicer rođen je  04.prosinca 1970.godine u Vukovaru.  1994.godine upisao je zagrebačku Akademiju dramske umjetnosti – odsjek dramaturgija,a od 1995. godine do 2000. godine radio u novinarstvu. U tom periodu njegove književne , filmske i kazališne kritike prenose eminentne tiskovine poput francuskog Le Monda.

 

Honorarno je radio i kao scenarist u Dramskom programu Hrvatske radio televizije  i Jadran filmu. Objavljeno mu je jedanaest samostalnih knjiga, a glavni junaci su mu većinom gubitnici koje je život pregazio:  Underground, O čemu pričaš, Pivo ne ostavlja mrlje od kave, Tamo gdje si ti, nema paukova, Bez detalja, molim, Nebo nek’ je i dalje samo nebo, Oprosti, a i ne moraš, Četrdeset antiljubavnih i jedna nekorektna, Kako se ubiti,  Žene, luđaci i malo dobrih pedera i Apsolutno siguran.

 

U bibioteci Lude gljive (nakladnik Jutro poezije) urednik je dvadesetak knjiga suvremene domaće poezije priznatih hrvatskih autora: Franje Nagulova, Ružice Orešković, Mirka Ćurića, Ivana Babića, Lidije Dujić, Zvonimira Husića.

 

Član je Društva hrvatskih književnika, Hrvatskog društva filmskih djelatnika – Ogranak glumaca i Matice hrvatske.

 

Autor je scenarija za igrano – dokumentarni serijal Domovinski rat (produkcija HTV-a): Orkan, Maslenica i Vukovar te scenarist i dramaturg u brojnim hrvatskim filmovima (Mrtve ribe…).

 

Od 2017. godine predsjednik je i voditelj virovitičke Udruge u kulturi FRiKK koju je osnovao u svrhu bržeg i jednostavnijeg snalaženja umjetnika, ali i povezivanja i jačanja umjetnosti i kulture u Hrvatskoj i inozemstvu.

 

Ostvario je nekoliko zapaženih uloga u filmovima, serijama i kazališnim predstavama diljem Hrvatske.