U Hrvatskom društvu dramskih umjetnika objavljene su nominacije za „25. Nagradu Hrvatskog glumišta“

 

 

U Hrvatskom društvu dramskih umjetnika u Zagrebu održana je konferencija za medije na kojoj su predsjednica žirija za dramu Ljerka Margitić, žirija za operu Mirjana Bohanec-Vidović i predsjednik žirija za balet dr. sc. Svebor Sečak objavili  imena nominiranih umjetnika u svim kategorijama za jubilarnu 25. Nagradu Hrvatskog glumišta.

Dodjela nagrada održat će se 24. studenog 2017.godine u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu, uz izravan televizijski prijenos na Hrvatskoj radioteleviziji.

 

 

NAGRADE SE DODJELJUJU U SLIJEDEĆIM KATEGORIJAMA:

 

Za najbolja ostvarenja iz područja DRAMSKE, RADIO I TELEVIZIJSKE UMJETNOSTI.

 

 

Za najbolju predstavu u cjelini – DRAMA

 

Nominirane:

1.“Črna mati zemla” Kristijana Novaka / Tomislava Zajeca u režiji Dore Ruždjak

Podolski i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih;

 

2.“Marin Držić – Viktorija od neprijatelja” Hrvoja Ivankovića i Ivice Boban u

režiji Ivice Boban i produkciji 68. Dubrovačkih ljetnih igara;

 

3.“Zbunjoza” Mariusa von Mayenburga u režiji Ivana Plazibata i koprodukciji

Playdrame i Gradskog kazališta mladih Split.

 

 

Za najbolje redateljsko ostvarenje – DRAMA

 

Nominirani:

1.Ivica Boban za režiju predstave “Marin Držić – Viktorija od neprijatelja” Hrvoja

Ivankovića i Ivice Boban u produkciji 68. Dubrovačkih ljetnih igara;

 

2.Aida Bukvić za režiju predstave “Pluća” Duncana Macmillana u koprodukciji

Teatra Exit iz Zagreba i Doma kulture “Kristalna kocka vedrine” Gradskog

kazališta Sisak;

 

3.Dora Ruždjak Podolski za režiju predstave “Črna mati zemla” Kristijana Novaka /

Tomislava Zajeca u produkciji Zagrebačkog kazališta mladih.

 

 

Za najbolja umjetnička ostvarenja – DRAMA

Glavna ženska uloga

 

Nominirane:

1.Jasna Ančić za ulogu Žene u predstavi “Ostavljam te” prema motivima Edwarda

Albeeja “Marriage play” u režiji Matjaža Latina i produkciji Hrvatskog narodnog

kazališta Zadar;

 

2.Jadranka Đokić za ulogu u predstavi “Pluća” Duncana Macmillana u režiji Aide

Bukvić i koprodukciji Teatra Exit iz Zagreba i Doma kulture “Kristalna kocka

vedrine” Gradskog kazališta Sisak;

 

3.Mirta Zečević za ulogu Josipe Jurić u predstavi “Kakva majka, takva kći”

Frane Marije Vranković u režiji Jasmina Novljakovića i produkciji Kazališta

Smješko iz Zagreba.

 

Glavna muška uloga

 

Nominirani:

1.Borko Perić za ulogu Frane u predstavi “Jedan sluga, dva gospodara” Richarda

Beana u režiji Vite Taufera i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba;

 

2.Adrian Pezdirc za ulogu Matije u predstavi “Črna mati zemla” Kristijana Novaka /

Tomislava Zajeca u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Zagrebačkog

kazališta mladih;

 

3.Branimir Vidić za ulogu Skupa u predstavi “Skup” Marina Držića u režiji Ivice

Kunčevića i produkciji Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika.

 

 

 

Sporedna ženska uloga

 

Nominirane:

1.Petra – Bernarda Blašković za ulogu Libere u predstavi “ Barufe” Carla

Goldonija – Predraga Lucića u režiji Vite Taufera i koprodukciji Gledališča Koper,

Slovenskog stalnog gledališča, Istarskog narodnog kazališta – Gradskog kazališta

Pula i Slovenskog narodnog gledališča Nova Gorica;

 

2.Mia Krajcar za ulogu Ivane u predstavi “Tri treća tromjesečja” Nine Horvat u

režiji Frane Marije Vranković i produkciji Gradskog kazališta “Joza Ivakić”

Vinkovci i za ulogu Pepeljuge u predstavi “I živjele su sretno…?” Nine Horvat u

režiji Frane Marije Vranković i produkciji Pučkog otvorenog učilišta Velika

Gorica, Gradskog kazališta – Scena “Gorica”;

 

3.Urša Raukar za ulogu Bake u predstavi “Črna mati zemla” Kristijana Novaka /

Tomislava Zajeca u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Zagrebačkog

kazališta mladih.

 

 

Sporedna muška uloga

 

Nominirani:

1.Vinko Kraljević za ulogu u predstavi “Kako život” Nine Mitrović u režij Ivana

Lea Leme i produkciji Kazališta Moruzgva iz Zagreba;

 

2.Damir Poljičak za ulogu Ante u predstavi “Jedan sluga, dva gospodara” Richarda

Beana u režiji Vite Taufera i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba;

 

3.Siniša Popović za ulogu Nikole u predstavi “Ljudi od voska” Mate Matišića u

režiji Janusza Kice i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

 

 

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina – DRAMA

Ženska uloga

 

Nominirane:

1.Nika Ivančić za ulogu Keke u predstavi “ Barufe” Carla Goldonija – Predraga

Lucića u režiji Vite Taufera i koprodukciji Gledališča Koper, Slovenskog stalnog

gledališča, Istarskog narodnog kazališta – Gradskog kazališta Pula i Slovenskog

narodnog gledališča Nova Gorica;

 

2.Nataša Kopeč za ulogu u predstavi “Magic evening” Anice Tomić i Jelene

Kovačić u režiji Anice Tomić i produkciji Studentskog centra – Kulture promjene –

Teatra &TD iz Zagreba;

 

3.Ana Marija Veselčić za ulogu u predstavi “Zbunjoza” Mariusa von Mayenburga u

režiji Ivana Plazibata i koprodukciji Playdrame i Gradskog kazališta mladih Split.

 

 

Muška uloga

 

Nominirani:

1.Bojan Brajčić za ulogu Raya u predstavi “Ljepotica iz Leenanea” Martina

McDonagha u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u

Šibeniku;

 

2.Robert Budak za ulogu u predstavi “Taksimetar” Gorana Vojnovića u režiji Matka

Raguža i produkciji Teatra Exit iz Zagreba;

 

3.Matija Šakoronja za ulogu Bernarda Batule u predstavi “Jedan sluga, dva

gospodara” Richarda Beana u režiji Vite Taufera i produkciji Satiričkog kazališta

Kerempuh iz Zagreba.

 

 

Za najbolju lutkarsku predstavu ili predstavu za djecu i mlade – DRAMA

 

Nominirane:

1.“Od atoma do stanice” Siniše Novkovića u režiji Siniše Novkovića i produkciji

Gradskog kazališta mladih Split;

 

2.“Sherlock Holmes” Ane Tonković Dolenčić prema motivima i likovima

pripovijetki i romana Arthura Conana Doylea u režiji Krešimira Dolenčića i

produkciji Zagrebačkog kazališta mladih;

 

3.“Tko nema u vugla, googla” Petre Cicvarić u režiji Peđe Gvozdića i produkciji

Doma kulture “Kristalna kocka vedrine” Gradskog kazališta Sisak.

 

 

Za najbolja glumačka ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade

 

Ženska uloga

Nominirane:

1.Anja Đurinović za ulogu u predstavi “Igra se nastavlja” Grigora Viteza u režiji

Hrvoja Zalara i produkciji Kazališta Prijatelj iz Zagreba;

 

2.Karmen Sunčana Lovrić za ulogu u predstavi “Gospođica Neću” Sunčane

Škrinjarić u režiji Lea Vukelića i produkciji Pučkog otvorenog učilišta Velika

Gorica, Gradskog kazališta – Scena “Gorica”;

 

3.Dora Polić Vitez za ulogu Gospođe Hudson u predstavi “Sherlock Holmes” Ane

Tonković Dolenčić prema motivima i likovima pripovijetki i romana Arthura

Conana Doylea u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Zagrebačkog kazališta

mladih.

 

Muška uloga

 

Nominirani:

1.Ugo Korani za ulogu Antuna u predstavi “Kako je tata osvojio mamu” Mire

Gavrana u režiji Slađane Kilibarde i produkciji Gradskog kazališta Žar ptica iz

Zagreba;

 

2.Filip Nola za ulogu Doktora Watsona u predstavi “Sherlock Holmes” Ane

Tonković Dolenčić prema motivima i likovima pripovijetki i romana Arthura

Conana Doylea u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Zagrebačkog kazališta

mladih;

 

3.Siniša Novković za ulogu u predstavi “Od atoma do stanice” Siniše Novkovića u

režiji Siniše Novkovića i produkciji Gradskog kazališta mladih Split.

 

 

Za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolju dramatizaciju, adaptaciju, dramaturšku obradu teksta ili dramaturgiju predstave

 

Nominirani:

1.Hrvoje Ivanković za dramaturški koncept i oblikovanje teksta te Ivica Boban za

dramaturšku obradu teksta “Marin Držić – Viktorija od neprijatelja” premijerno

izvedenog na 68. Dubrovačkim ljetnim igrama;

 

2.Ana Tonković Dolenčić za dramski tekst “Sherlock Holmes” prema motivima i

likovima pripovijetki i romana Arthura Conana Doylea premijerno izveden u

Zagrebačkom kazalištu mladih;

 

3.Tomislav Zajec za autora dramatizacije i dramaturga predstave “Črna mati zemla”

Kristiana Novaka / Tomislava Zajeca praizvedene u Zagrebačkom kazalištu mladih.

 

 

Za najbolja glumačka ostvarenja u radio drami (dodjeljuje se bijenalno svake neparne godine)

 

Nominirani:

1.Ozren Grabarić za ulogu u radio drami „Mrtve duše, 3. dio“ Nikolaja Vasiljeviča

Gogolja;

 2. Iva Mihalić za ulogu u radio drami „U ogledalu“ Ivane Gudelj;

 

3.Alma Prica za ulogu u radio drami „Svijet je okrugao“ Gertrude Stein.

 

 

Najbolja redateljska ostvarenja u TV drami  (dodjeljuje se bijenalno svake neparne godine)

 

Nominirani:

1.Zvonimir Jurić za režiju TV serije „Patrola na cesti“ (1. epizoda) .

 

2.Goran Kulenović za režiju TV serije „Crno – bijeli svijet“ (2. sezona – 1. epizoda);

 

3.Dalibor Matanić za režiju TV serije „Novine i posljednji dani“ (1. epizoda);

 

 

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti dodjeljuje se Umjetničkoj udruzi djelovanja u kulturi Arterarij za autorski projekt “Pogledaj me”.  Ova produkcija primarnim scenskim jezikom istažuje ne samo kazališne već i granice društvene odgovornosti. Umjetnička strast, istinitost te katarzična emocija čine ovu predstavu pravim draguljem naše kazališne scene.

 

Za najbolju kazališnu scenografiju i kostimografiju – DRAMA, OPERA ILI BALET

 

SCENOGRAFIJA

 

 

Nominirani:

1.Dinka Jeričević u operi “Tosca” Giacoma Puccinija pod dirigentskim vodstvom

Filipa Pavišića, u režiji Ozrena Prohića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta

u Osijeku;

 

2.Stefano Katunar u baletu “Gospoda Glembajevi” na odabranu glazbu

Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji Lea Mujića

i produkciji Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu;

 

3.Tanja Lacko u drami “Sherlock Holmes” Ane Tonković Dolenčić prema

motivima i likovima pripovjetki i romana Arthura Conana Doylea u režiji

Krešimira Dolenčića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih i u drami “Zora

riđokosa” Kurta Helda u režiji Renea Medvešeka i produkciji Gradskog kazališta

Trešnja iz Zagreba.

 

 

KOSTIMOGRAFIJA

 

Nominirani:

1.Doris Kristić u operi “Sicilijanske večernje” Giuseppea Verdija pod dirigentskim

vodstvom Nikše Bareze, u režiji Janusza Kice i produkciji Hrvatskog narodnog

kazališta u Zagrebu;

 

2.Manuela Paladin Šabanović u baletu “Gospoda Glembajevi” na odabranu glazbu

Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji

Lea Mujića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

 

3.Marita Ćopo u drami “Tesla Anonimus” Filipa Šovagovića u režiji Filipa

Šovagovića i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba.

 

 

Za najbolja umjetnička ostvarenja – OPERA

 

Za najbolju predstavu u cjelini – OPERA

 

Nominirani:

1.“Don Carlo” Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Elija Boncompagnija,

u režiji Dereka Gimpela i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

 

2.“Orlando” Georga Friedricha Händela pod dirigentskim vodstvom Davida Batesa,

u režiji Jánosa Szikore i produkciji 68. Dubrovačkih ljetnih igara;

 

3.“Otello” Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji

Marina Blaževića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca,

Rijeka.

 

Za najbolje dirigentsko ili redateljsko ostvarenje – OPERA

 

Nominirani:

1.Krešimir Dolenčić za režiju opere “Seviljski brijač” Gioachina Rossinija pod

dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta

u Splitu za 63. Splitsko ljeto;

 

2.Filip Pavišić za dirigiranje opere “Tosca” Giacoma Puccinija u režiji Ozrena

Prohića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku;

 

3.Ozren Prohić za režiju opere “Turandot” Giacoma Puccinija pod dirigentskim

vodstvom Lorisa Voltolinija i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu za

  1. Splitsko ljeto.

 

 

Za najbolja umjetnička ostvarenja – OPERA

 

Ženska uloga

 

Nominirane:

1.Diana Haller za ulogu Rosine u operi “Seviljski brijač” Gioachina Rossinija pod

dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji

Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu za 63. Splitsko ljeto;

 

2.Lana Kos za ulogu Elvire u operi “Ernani” Giuseppea Verdija pod dirigentskim

vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Giancarla del Monaca i produkciji Hrvatskog

narodnog kazališta u Splitu;

 

3.Ivana Lazar za ulogu Angelice u operi “Orlando” Georga Friedricha Händela pod

dirigentskim vodstvom Davida Batesa, u režiji Jánosa Szikore i produkciji 68.

Dubrovačkih ljetnih igara.

 

Muška uloga

 

Nominirani:

1.Domagoj Dorotić za ulogu Porina u operi “Porin” Vatroslava Lisinskog pod

dirigentskim vodstvom Mladena Tutavca, u režiji Ozrena Prohića i produkciji

Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku;

 

2.Ljubomir Puškarić za ulogu Markiza Rodriga od Pose u operi “Don Carlo”

Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Elija Boncompagnija,

u režiji Dereka Gimpela i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

 

3.Giorgio Surian za ulogu Iaga u operi “Otello” Giuseppea Verdija pod dirigentskim

vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji Marina Blaževića i produkciji Hrvatskog

narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka.

 

 

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina – OPERA

 

Ženska ili muška uloga

 

Nominirani:

1.Matija Meić za ulogu Figara u operi “Figarov pir” Wolfganga Amadeusa Mozarta

pod dirigentskim vodstvom Natalie Murray Beale, u režiji Mauricija Garcíe Lozana

i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

 

2.Valentina Mekovec za ulogu Vespette u operi “Pimpinone” Georga Phillipa

Telemanna u režiji Frane Marije Vranković, u klavirskoj pratnji Ivana Pernickog i

produkciji Kazališta Mala scena iz Zagreba i Udruge “Sve ostalo je glazba” iz

Dubrovnika;

 

3.Aleksandra Todorović za ulogu Amelije u operi “Amelija ide na ples” pod

dirigentskim vodstvom Ante Sladoljeva, u režiji Frane Marije Vranković i

produkciji Kazališta Mala scena iz Zagreba i Scene Gorica Pučkog otvorenog

učilišta Velika Gorica.

 

Za najbolja umjetnička ostvarenja – BALET

 

Za najbolju predstavu u cjelini – BALET

 

Nominirani:

1.„Derviš i smrt“ na glazbu Gorana Bojčevskog u koreografiji i režiji Igora Kirova i

produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;

 

2.„Gospoda Glembajevi“ prema Miroslavu Krleži na odabranu glazbu Ludwiga van

Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji

Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

 

3. „Labuđe jezero“ na glazbu Petra Iljiča Čajkovskog u koreografiji i režiji

Vladimira Malakhova i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

 

 

Za najbolje koreografsko ili dirigentsko ostvarenje – BALET

 

Nominirani:

1.Maša Kolar za koreografiju i režiju baleta „Bolero“ na glazbu Maurice Ravela i

elektroakustičku obradu glazbe Višeslava Laboša u produkciji Hrvatskog narodnog

kazališta u Zagrebu;

 

2.Leo Mujić za koreografiju i režiju baleta „Gospoda Glembajevi“ na odabranu

glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u produkciji Hrvatskog

narodnog kazališta u Zagrebu;

 

3.Staša Zurovac za koreografiju i režiju baleta „Labuđe jezero“ na glazbu Petra

Iljiča Čajkovskog u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u

Rijeci.

 

 

Za najbolja umjetnička ostvarenja – BALET

 

Ženska uloga

Nominirane:

1.Milka Hribar Bartolović za ulogu Irene Danielli u baletu „Gospoda Glembajevi“ na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu;

 

2.Ksenija Krutova Duran za nastup u baletu „Dogma“ na glazbu Arvo Pärta i Joby Talbota u koreografiji Balázsa Baranyia i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci;

 

3.Iva Vitić Gameiro za ulogu Julije u baletu „Romeo i Julija“ na glazbu Sergeja Prokofjeva u koreografiji i režiji Patricea Barta i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

 

Muška uloga

 

Nominirani:

1.Nikša de Marchi za ulogu vještice Madge u baletu „La Sylphide“ na glazbu Hermana Severina Løvenskiolda u koreografiji i režiji Karine Elver prema Augustu Bournonvilleu i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;

 

2.Tomislav Petranović za ulogu Ahmeda Nurudina u baletu „Derviš i smrt“ na glazbu Gorana Bojčevskog u koreografiji i režiji Igora Kirova i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;

 

3.Artjom Žusov za ulogu Jamesa u baletu „La Sylphide“ na glazbu Hermana Severina Løvenskiolda u koreografiji i režiji Karine Elver prema Augustu Bournonvilleu i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu.

 

 

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina – BALET

 

Ženska ili muška uloga:

 

Nominirani:

1.Marta Kanazir za ulogu Titanije u baletu „San Ivanjske noći“ na glazbu raznih autora u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci;

 

2.Matea Milas za ulogu Effy u baletu „La Sylphide“ na glazbu Hermana Severina Løvenskiolda u koreografiji i režiji Karine Elver prema Augustu Bournonvilleu i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu;

 

3.Lucija Radić za ulogu Mađarske princeze u baletu „Labuđe jezero“ na glazbu Petra Iljiča Čajkovskog u koreografiji i režiji Vladimira Malakhova i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

 

 

 

ZDENKA HERŠAK Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje – DRAMA

Žiri za dramu dodijelio je ovogodišnju nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje dramskoj umjetnici – glumici gospođi Zdenki Heršak.

 

 

VLADIMIR KRANJČEVIĆ Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje – OPERA

Žiri za operu dodijelio je ovogodišnju nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje pijanistu, dirigentu i glazbenom pedagogu, gospodinu Vladimiru Kranjčeviću.

 

 

Žiri za DRAMU :

Lela Margitić – predsjednica

Članovi – Lada Džidić, Zijad Gračić, Sanja Marin, Enes Vejzović

 

 

Žiri za OPERU:

Mirjana Bohanec-Vidović – predsjednica

Članovi – Tonči Bilić, Mladen Janjanin

 

 

Žiri za BALET:

dr.sc. Svebor Sečak – predsjednik

Članovi – Bruna Reić, Tina Zubović

 

Rad svih žirija koordinirala je tajnica Hrvatskog društva dramskih umjetnika gđa. Marija Filipović.

 

 

 

Izvor: Hrvatsko društvo dramskih umjetnika